Masaż najczęściej jest kojarzony z relaksem. Jednak jest to również jedna z metod leczenia, która przynosi ulgę w bólu. Często jest on wykorzystywany podczas rehabilitacji. Nasz lekarz może nam go również zalecić, aby pozbyć się bólu różnych części ciała.

Kto powinien skorzystać z masażu leczniczego?

Masaż leczniczy jest przeciwieństwem tego relaksującego. Po nim mogą na ciele pojawić się siniaki, a w trakcie poczujemy ból. Jednak to wszystko jest po to, aby całkowicie pozbyć się bólu czy urazy. Kto więc powinien z niego korzystać?

  • Osoby po złamaniach, zwichnięciach czy skręceniach stawów naciągnięciach i przeciągnięciach mięśni, skręceniach lub zerwaniach więzadeł oraz przykurczach mięśni.
  • Osoby posiadające blizny po różnych zabiegach, których chcą się pozbyć,
  • Osoby, które cierpią na choroby związane z niewydolnością oddechową np.: po zakrzepowym zapaleniu żył lub chorobie Burgera,
  • Powinni się nad nim zastanowić osoby, które cierpią na zwyrodnieniową chorobę kręgosłupa oraz innych chorobach układu kostnego,
  • Podczas zapalenia stawów lub ścięgna,
  • Osoby cierpiące na nerwicę lub te, które chcą pozbyć się stresu.

Masaż leczniczy można wykorzystać podczas wielu problemów zdrowotnych, jednak najważniejsze jest to, aby zalecił nam go specjalista. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że stan naszego zdrowia się polepszy, a nie pogorszy. Dodatkowo wytyczne specjalisty pomogą nam dobrać odpowiedni rodzaj tego leczenia, który będzie dostosowany do naszych problemów zdrowotnych.

masaż rehabilitacyjny

Jakie są rodzaje masażów leczniczych?

Rodzajów masaży jest naprawdę wiele. Każdy z nich przynosi odpowiednie efekty, dlatego należy wybrać się na ten, który pomoże nam ze schorzeniem i przede wszystkim nie zaszkodzi. Pierwszym, o którym należy powiedzieć, jest masaż limfatyczny. Jego celem, jak łatwo się domyślić jest pobudzenie krążenia limfy i krwi w naszym organizmie. Dzięki temu można zapobiec niewydolności krążenia obwodowej. Pozwoli on nam również na złagodzenie bólu i likwidacje obrzęków.

Kolejnym jest masaż punktowy, który inaczej jest nazywany bezigłową akupunkturą. Polega on na uciskaniu konkretnych miejsc naszego ciała kciukiem w regularnych odstępach czasu. Stosuje się go, aby pozbyć się bólów głowy, karku, ucha, mięśni czy stawów. Poprawi on również nasze samopoczucie, da energii i zlikwiduje senność oraz zmęczenie. Warto również wspomnieć o masażu głębokim, który działa na głębokie warstwy mięśni i tkanki łączącej. Jest on najczęściej wykonywany po różnych kontuzjach, urazach, bólach mięśni oraz podczas walki z nieprawidłową postawą ciała.

Tak jak poprzednik pomogą pozbyć się przemęczenia. Kolejny jest masaż segmentarny. Jego głównym założeniem jest to, że skóra, tkanka i narządy wewnętrzne oddziałują na siebie. Z tego powodu najczęściej wykonuje się go, gdy pacjent cierpi na choroby narządów wewnętrznych. Pomocny jest również podczas chorób układu nerwowego i układu krążenia. To kilka z najczęściej wykonywanych masażów leczniczych.