Fizykoterapia to nowoczesny sposób rehabilitacji, dzięki której chory może osiągnąć zadowalające efekty i poprawić stan swojego zdrowia. Podczas niej wykorzystuje się magnez, prąd i fale uderzeniowe. Na tym ostatnim się właśnie skupimy.

Czym są fale uderzeniowe?

Fala uderzeniowa to fala mechaniczna, która znana jest ze skokowego wzrostu cieśnienia, brakiem okresowości oraz wysoką amplitudą. Ciśnienie w tkance tłuszczowej pacjenta może wynosić do około 100 MPa, później spada do wartości ujemnej. Częstotliwość fali to od 16 do 20 MHz, a prędkość jej rozchodzenia jest większa niż fali akustycznej. W medycynie używa się jej przy użyciu wody oraz materiału sprzęgającego np.: żelu. Dzięki temu fale będą przenikać głęboko do naszych tkanek.

Wszystkie badania, podczas których używa się fali uderzeniowej są nieinwazyjne i bezbolesne. Dodatkowo są one bardzo precyzyjne i dokładne, dzięki czemu jej efekty są bardzo widoczne. Fizykoterapia w ten sposób symuluje regeneracje tkanek w organizmie. Faktem jest to, że łagodzi ona ból przez likwidacje napięcia mięśni i skurczów, krew będzie szybciej przepływać. Fale uderzeniowe doskonale się sprawdzą przy tworzeniu nowych naczyń krwionośnych, zwiększenia syntezy azotu w śródbłonku oraz rozprzestrzenianie się antygenu jądra komórkowego.

fala uderzeniowa

Kiedy używa się fali uderzeniowej w fizykoterapii?

Fale uderzeniowe są bardzo często stosowane. Wyżej opisaliśmy parę zastosowań, jednak teraz skupimy się na schorzeniach, przy których warto skorzystać z tej metody leczenia:

  • Ból ścięgna Achillesa,
  • Zespół mięśnia piszczelowego przedniego,
  • Zespół tarcia pasma biodrowo – piszczelowego,
  • Zapalenie przyczepu ścięgna do krętarza,
  • Zmiany stawów rąk na tle choroby zwyrodnieniowej,
  • Ostroga piętowa,
  • Zapalenie powięzi podeszwowej stopy,
  • Zapalenie ścięgien stawu barkowego,
  • Zapalenie kaletek maziowych.

Chorób, które warto leczyć falą uderzeniową, jest znacznie więcej. Często stosuje się ją w akupunkturze, terapiach punktów spustowych albo wzmożonym napięciu mięśniowym. Tego leczenie nie można wykonywać w ciąży, podczas chorób nowotworowych (fale uderzeniowe nie mogą oddziaływać na chore miejsce). Podczas problemów z krzepliwością krwi, rozrusznika serca oraz stanów zapalnych również nie powinno wykonywać się fizykoterapii za pomocą fali uderzeniowej.

Fala uderzeniowa w leczeniu

Ten sposób rehabilitacji jest niezwykle przydatny podczas kontuzji sportowych. Bardzo wiele zawodowców podczas problemów ze zdrowiem spowodowanym ruchem, korzysta z fal uderzeniowych. Łagodzi ona ból i jest regenerująca. Dzięki czemu możemy szybciej wrócić do zdrowia. Z całą pewnością biegacze z kontuzjami zostaną posłani na ten rodzaj leczenia. Kolejnym zastosowaniem jest leczenie ran i blizn. Przyspieszy ona proces gojenia się i spowoduje, że na naszej skórze nie będzie śladu po wypadku. Leczenie jest bardzo skuteczne i każdy, kto się jemu podda, szybko zobaczy efekt i będzie z pewnością z niego zadowolony.