Złamania nadgarstków zdarzają się bardzo często. Niestety wiele osób je lekceważy, przez co później mają bardzo poważne problemy zdrowotne. Po takiej kontuzji zazwyczaj potrzebna będzie rehabilitacja. Na tym właśnie się dzisiaj skipimy.
Rehabilitacja nadgarstka
To jakie czynności będziemy wykonywać po uszkodzeniu nadgarstka zależy od charakteru jego złamania. Inaczej będziemy postępować przy złamaniu otwartym, z przemieszczeniem lub stabilnym To ostatnie zazwyczaj leczy się zachowawczo, a kość jest unieruchomiona opatrunkiem gipsowym. W takim przypadku należy rehabilitacje zacząć od razu po urazie. Na samym początku powinno się udać na terapie, podczas której będzie używane pole magnetyczne o niskiej częstotliwości.
Wykonuje się to po to, aby przyspieszyć proces regeneracji tkanki kostnej, co jest niezwykle ważne podczas każdego rodzaju złamania. Następnym sposobem będą ćwiczenia izometryczne. Wykonuje się je, aby nasze mięśnie nie zaczęły zanikać. Polegają nich ćwiczy się na skurczach mięśniowych, nie zmieniając ich długości. Ostatnim elementem rehabilitacji nadgarstka są ćwiczenia, których głównym celem jest umożliwienie nadgarstkowi takiej samej pracy, jak przed złamaniem. Gdy nasza kość się już zrośnie należy nadal ją odpowiednio rehabilitować. Najczęstszymi sposobami są zabiegu fizykalne, takie jak:
- Ultradźwięki,
- Laseroterapia,
- Krioterapia,
- Kąpiele wirowe.
Dzięki temu nasz nadgarstek będzie mógł normalnie funkcjonować i nie wystąpią żadne powykładania. Warto wspomnieć, że to lekarz powinien ustalić plan naszej rehabilitacji, który będzie dostosowany do naszego schorzenia.
Rehabilitacja nadgarstka po leczeniu chirurgicznym
Taki typ złamania jest groźniejszy i postępowanie podczas rehabilitacji znacznie się różni od tego wcześniejszego. W tym przypadku głównym celem będą działania przeciwbólowe, przeciwobrzękowe i przeciwzapalne, które mają dać choremu większy komfort podczas zrastania się kości. Innym celem będzie mobilizacja tkanek miękkich, zakresów ruchów nadgarstka. Dodatkowo rehabilitacja ma pomóc w pozbywaniu się blizn. Tak samo, jak podczas wcześniejszego złamania, można wykorzystywać zabiegi fizykalne np.: Laseroterapię, kirioterapię, hydroterapię, magnetoterapię i fale dźwiękowe.
Warto również skorzystać z lekkich zabiegów dla tkanek miękkich takich jak drenaż limfatyczny, masaż funkcyjny lub techniki powięziowe. Dzięki nim rana będzie się szybciej goić, a pacjent szybciej wróci do pełnej sprawności. Następnie stopniowo, pod czujnym okiem specjalisty można wprowadzać ćwiczenia, których celem będzie mobilizacja ruchów nadgarstka oraz poprawienie ruchomości tej części naszego ciała. Niezwykle ważne jest stworzenie plany rehabilitacji podczas tego schorzenia.
Dzięki niemu nie pojawią się żadne powikłania po złamaniu, a niestety nadal u niektórych osób one występują. Wybierzmy dobrego lekarza prowadzącego, który zajmie się naszym złamaniem i sprawi, że po tym nieprzyjemnym wypadku nie zostanie żaden ślad.
Najnowsze komentarze