Komputerowa diagnostyka stóp jest nowoczesnym badaniem, które jest bardzo przydatne przy wykrywaniu problemów z tą częścią naszego ciała. Dzięki temu, że jest ono innowacyjne, po jego wykonaniu otrzymamy poprawną diagnozę, która pozwoli nam na poddanie się leczeniu.

Czym jest komputerowa diagnostyka stóp?

Komputerowa diagnostyka stóp to nowoczesne badanie, które wykonuje się za pomocą specjalistycznego sprzętu. Podczas niego otrzymuje się wyniki, które są przesyłane do komputera. Dzieje się tak, by móc dokładnie je przeanalizować, wykonać najpotrzebniejsze pomiary, dzięki którym będzie można podać diagnozę. To badanie jest bardzo dokładne i daje nam możliwość porównania do siebie różnych wyników, dzięki czemu łatwiej rozpocząć leczenie i pomóc choremu.

masaż stóp

Badanie jest niezwykle popularne, ponieważ pozwala na wczesne wykrycie różnych chorób i wad stóp. Do tego badania wykorzystuje się wiele różnych sprzętów np.: podograf lub podoskop. Istnieją również skanery stóp 2D lub 3D, dzięki którym można wykonać diagnostykę stóp. Innym sposobem jest włożenie w buty wkładek tensometrycznych, które będą badać nasze stropy w trakcie ruchu. Daje to dokładne wyniki badań. Najczęściej korzystają z tego sportowcy, którzy są narażeni na przeciążenie stóp.

Kiedy należy zdecydować się na komputerową diagnostykę stóp

To badanie jest zalecane wszystkim osobom, które chcą dowiedzieć się, w jakim stanie są ich stopy. Oznacza to, że każdy chętny może z niego skorzystać. Jednak jest grupa osób, która w szczególności powinna się zastanowić nad poddaniem się komputerowej diagnostyce stóp. Mowa tutaj o:

  • Sportowcach, bez znaczenia, czy ktoś uprawia sport zawodowo czy amatorsko. Ich stopy są niezwykle narażone na różne uszkodzenia, a im wcześniej je wykryjemy, tym łatwiej będzie je wyleczyć,
  • Osobach, które wykonują pracę stojącą. W tym przypadku jest tak samo, jak ze sportowcami. Ich stopy też mogą łatwiej niż u innych nabawić się różnych wad.
  • Osobach, które zmagają się z bólami stóp, kolan i kręgosłupa. Komputerowa diagnostyka stóp może wykryć powody tego bólu i dać nam możliwość jego eliminacji.
  • Osobach, które borykają się z deformacjami stóp np.: koślawość pięt, poprzeczne halluksy, płaskostopie itp. Z tego powodu to badanie bardzo często wykonuje się u dzieci.
  • Osobach, które chcą uniknąć bólu stóp. Badanie można wykonywać profilaktycznie, aby zapowiedz różnym chorobom.

Jak widać, sporo osób powinno skorzystać z tego badania. Wczesne wykrycie nieprawidłowości stóp, w szczególności u dzieci, pozwoli nam na pozbycie się problemu albo jego częściową eliminację.

Co zyskamy dzięki temu badaniu?

Przede wszystkim komputerowa diagnostyka stóp pozwoli nam na eliminację wady. Dlatego po tym badaniu możemy starać się o rehabilitacje, dzięki której powrócimy do pełnego zdrowia. Wyniki tej diagnostyki pozwolą nam również na wykonanie wkładek ortopedycznych, dzięki którym łatwiej będzie się nam wykonywać różne czynności. W skrócie to badanie pozwoli nam na poddanie się dalszemu leczeniu.