Kinezyterapia to innowacyjna metoda rehabilitacji, która jest coraz częściej stosowana. Wielu lekarzy zaleca swoim pacjentom, aby z niej skorzystali, ponieważ przynosi ona bardzo zaskakujące efekty oraz poprawia nasze samopoczucie.
Czym jest kinezyterapia?
Kinezyterapia to metoda rehabilitacji, która polega na wykonywaniu różnych ćwiczeń. Ich zadaniem jest poprawienie stanu zdrowia pacjenta i sprawić, aby powrócił do pełnej sprawności. Ćwiczenia kinezyterapii są miejscowe i ogólne. Pierwsze z nich skupiają się na części ciała, która uległa zmianie przez chorobę lub wypadek. Dzieli się to jeszcze na ćwiczenia bierne, czyli takie, które wykonuje nam terapeuta albo aparatura, a chory nie bierze w aktywności faktycznego udziału.
Kolejnym rodzajem są ćwiczenia aktywne, które, jak można się domyśleć, pacjent wykonuje sam. Oczywiście te dwa rodzaje można łączyć, jeśli specjalista zdecyduje, że jest taka potrzeba. Podczas kinezyterapii można wyróżnić jeszcze ćwiczenia oddechowe, ogólnokondycyjne, gimnastyki porannej, w wodzie albo sporty dla inwalidów. Ćwiczenia ogólne skupiają się na miejscach, które są sprawne i nie dolegają im żadne problemy. Można jeszcze wyróżnić ćwiczenia izomeryczne, które powodują napinanie mięśni, ale bez zmiany ich długości.
Kiedy należy się udać na kinezyterapie?
Specjaliści coraz częściej polecają swoim pacjentom, aby skorzystali z tej metody rehabilitacji. Jednak najczęściej powinny pomyśleć o niej osoby, które:
- Cierpią na choroby układu ruchu, czyli miały coś złamane, zwichnięte, a nawet amputowane. Mają problem z poprawną postawą,
- Borykają się z chorobami stawów,
- Cierpią na bóle kręgosłupa,
- Posiadają niedowłady lub porażenia kończyn,
- Mają bóle reumatoidalne,
- Posiadają problemy z układem krążenia np.: cierpią na nadciśnienie tętnicze albo mają problemy zakrzepowo-zatorowe,
- Miały udar,
- Chorują na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona i inne schorzenia układu nerwowego,
- Wygrały walkę z chorobą nowotworową,
- Cierpią na odmę opłucnową, niedodmę płuc i na inne choroby płuc czy klatki piersiowej,
- Miały uraz klatki piersiowej.
Czy każdy może skorzystać z kinezyterapii?
Mimo tego, że to leczenie niesie za sobą wiele pozytywnych efektów, nie każdy może z niego skorzystać. Przede wszystkim to lekarz powinien nam zaproponować takie sposób rehabilitacji i stwierdzić, czy nam on nie zaszkodzi. Przy niektórych schorzeniach nasz stan zdrowia może się pogorszyć, jeśli zdecydujemy się na to leczenie. Przede wszystkim nie możemy skorzystać z kinezyterapii kiedy cierpimy na ostre stany zapalne mięśni, stawów lub kości. Gorączka lub stan podgorączkowy również wyklucza pacjenta, aby się poddać tej rehabilitacji.
Nie można również cierpieć na niewydolność krążeniową lub oddechową. Wtedy leczenie może być groźne dla naszego życia lub zdrowa. Jeśli pacjent jest w ciężkim stanie zdrowotnym, również nie może z tego skorzystać. Z pewnością lekarz po zapoznaniu się z naszym stanem zdrowia, stwierdzi, czy to leczenie jest dla nas.
Najnowsze komentarze