Leczenia, które uśmierzają ból i pomagają powrócić pacjentom do pełnej sprawności sprzed wypadku, są obecnie bardzo popularne i coraz więcej osób po urazach decyduje się z nich skorzystać. Fizykoterapia jest przy tym bardzo przydatna, ponieważ daje wiele efektów zdrowotnych, z których każdy będzie zadowolony.

Czym jest fizykoterapia?

Fizykoterapia to leczenie, podczas którego wykorzystuje się działanie czynników fizycznych. Oznacza to, że na organizm działają różne bodźce fizyczne np.: wytwarzane za pomocą specjalnych urządzeń. Wykorzystuje się prąd elektryczny, światło, magnetyzm, temperaturę czy ultradźwięki. Jest to rodzaj fizjoterapii. Głównym celem fizykoterapii jest sprawienie, że mięśnie wrócą do pełnej sprawności po różnych urazach oraz pozbycie się bólu, aby pacjentowi łatwiej się funkcjonowało.

Podczas tego leczenia przez oddziaływanie ciała na bodźce, organizm może się szybciej regenerować, a przy tym pozbywać  się różnorodnych schorzeń. Warto dodać, że fizykoterapia może być jednym z elementów rehabilitacji czy szerszego leczenia. Stosowanie tylko jej nie przyniesie oczekiwanych efektów. Dlatego lekarz może nam ją zlecić i do tego polecić nam chodzić na inne zabiegi. Z fizykoterapii powinny skorzystać osoby, które:

  • Cierpią na różne choroby neurologiczne np.: udar i choroba Parkinsona,
  • Mają problemy z układem oddechowym np.: cierpią na astmę, mukowiscydozę czy obturacyjną chorobę płuc,
  • Borykają się z chorobami układu sercowo-naczyniowego,
  • Chorują na choroby układu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego np.: różne bóle stawów, mięśni, urazy sportowe, bóle pleców itp.

Co ważne, z tego leczenia powinny skorzystać tylko te osoby, którym specjalista zalecił fizykoterapię, dzięki temu będziemy mieć pewność, że pozbędziemy się schorzenia, a nie popsujemy swojego stanu zdrowia.

fizykoterpaia

Rodzaje fizykoterapii

Tak jak wcześniej było wspomniane, jest wiele metod, które wykorzystuje się w fizykoterapii. Pierwszą z nich magnetoterapia. Podczas niej wykorzystuje się pole magnetyczne o niskiej częstotliwości. To leczenie można wykonywać przez gips czy ubrania. Przynosi ono efekty, które są widoczne po pierwszym zastosowaniu. Dzięki niemu będziemy się czuć lepiej psychicznie oraz fizycznie. Kolejna jest laseroterapia. Podczas niej wykorzystuje się laser biostymulujący, który przyspieszy gojenie się ran oraz regeneracje tkanek.

Odżywi je i wesprze ich ukrwienie. Dodatkowo pomoże pozbyć się bólów oraz stanów zapalnych. Następnym sposobem jest stosowanie fal uderzeniowych. Dzięki niej można leczyć zmiany pourazowe i zwyrodnieniowe. Wykonuje się go podczas bólów stawów lub mięśni. Warto również wspomnieć o elektroterapii.

Podczas niej wykorzystuje się prąd, który wspomoże walkę ze schorzeniami ruchu, neurologicznymi niedowładami, stanami zapalnymi i obrzękami. To najczęściej wykorzystywane metody fizykoterapii, jednak jej rodzajów jest znacznie więcej. Specjalista, który zapozna się z naszą wadą, z pewnością zaleci nam dostosowaną do naszego problemu metodę.