Wkładki ortopedyczne mogą pozwolić wielu osobą na normalne funkcjonowanie. Z tego powodu tak ważne jest odpowiednie dopasowanie ich, jest bardzo istotne. W jaki sposób to zrobić? O tym zaraz opowiemy.

Zacznij od wywiadu i diagnostyki stóp

Pierwszym etapem, jeśli chcemy mieć odpowiednio dopasowane wkładki ortopedyczne to wybranie się do specjalisty i zapoznania go z naszym problemem. Wtedy należy mu powiedzieć, co się dzieje. Ortopeda najpierw przeprowadzi z nami wywiad, a następnie zleci badanie palpacyjne. Dzięki niemu pozna on schorzenie naszych stóp, ile on trwa oraz w których miejscach nas najbardziej boli. Kolejnym etapem będą kolejne badania, aby lekarz otrzymał obszerne informacje na temat naszych stóp. Zazwyczaj w pierwszej kolejności używa się podoskopu. To narzędzie pozwoli ocenić kształt i wysklepienie stopy.

Dodatkowo dzięki temu będziemy mogli również poznać prawidłowość ustawienia stawów skokowych. Do kolejnego badania, które trzeba będzie wykonać, używa się plantografu. Dzięki niemu można ustalić, gdzie znajduje się miejsce ułożenia konkretnej części stoy podczas jej kontaktu z ziemią oraz wskazanie fragmentów stopy, w których dochodzi najwięcej przeciążeń.

zdrowe stopy

Ostatnim elementem badania będzie wykorzystanie maty tensometrycznej. Na niej pacjent stawia stopy i dzięki temu wykryje się, na jaka jej część jest najbardziej obciążona podczas chodzenia, stania i biegania. To kompleksowe badanie pozwoli dopasować dla nas odpowiednie wkładki ortopedyczne. Wszystkie te badania razem dają specjaliście odpowiednią wiedzę do projektu. Jeśli pominiemy jakiś element, jest duża szansa, że wkładki ortopedyczne, które kupimy, nie będą się sprawdzać.

 

Wkładki dla konkretnych osób

Powyżej opisaliśmy, w jaki sposób dobiera się wkładki. Zazwyczaj tak wygląda badanie wstępne dla osób, które chcą po prostu funkcjonować bez problemów i nie mają żadnych wymagań. Inaczej jest np. z dziećmi. W ich organizmie zachodzi bardzo wiele zmian. Cały czas się rozwijają i rosną, dlatego trzeba być niezwykle uważnym w tym okresie i reagować, gdy dzieci zgłaszają nam ból albo inne dolegliwości podczas chodzenia, biegania czy zabawy z rówieśnikami.

Wtedy należy od razu wybrać się do specjalisty i on wykona niezbędne badania i stworzy dla dziecka wkładki ortopedyczne. Jednak nadal nasz maluch musi być pod obserwacją specjalisty, gdyby jego wada się powiększyła. Sportowcy również powinni zadbać o swoje stopy. W ich przypadku wkładki ortopedyczne często są elementem zapobiegawczym różnym kontuzjom. W trakcie ćwiczeń ich stopy są narażone na uszkodzenia, z tego powodu warto udać się do ortopedy. On zleci badania i wykona wkładki ortopedyczne.

Cukrzycy również powinni zastanowić się nad takim wsparciem dla ich stóp. Ich uszkodzenia są częstym powikłaniem choroby, a jeśli nie będziemy tego leczyć, możemy narazić się na poważne problemy, czasami nawet amputacje. Dobrze dobrane wkładki ortopedyczne będą doskonale się sprawdzać u wielu osób.