Coraz częściej można usłyszeć, że kogoś boli kręgosłup. Powodów może być bardzo wiele: siedzący tryb życia, mało ruchy, chodzenie zgarbionym lub choroby. Jeśli już cierpisz na bóle tej części ciała albo chcesz temu zapobiec, przeczytaj nasze poniższe wskazówki.

Ból kręgosłupa a sen

Częstym powodem bólu kręgosłupa jest nieprawidłowe przygotowanie się do snu i o tym teraz powiemy. Zacznijmy od materacy, jeśli miałeś niedawno operację albo wypadek, podczas którego ta część ciała ucierpiała, warto zastanowić się nad materacem medycznym. Będzie on również doskonały dla osób, które po prostu cierpią na bóle pleców. Czym się on różni od zwykłego materaca? Przede wszystkim tym, że śpiąc na nim nasze mięśnie i stawy całkowicie się zrelaksują, co sprawi, że będziemy się lepiej czuć, ponieważ nasze ciało nie będzie spięte. Dodatkowo dostosowują się one do naszego ciała i nie będą uciskać tam, gdzie nie powinny.

ból kręgosłupa

Materac medyczny posiada 7 stref twardości, co powoduje, że każda część naszego ciała otrzyma odpowiednie wsparcie. Pozycja podczas snu jest bardzo ważna, jeśli chcemy pozbyć się lub zapobiec bólu kręgosłupa. Przede wszystkim nie należy kłaść się na brzuchu, ponieważ po wstaniu nasz kark może być napięty, przez co źle się będziemy czuć. Warto zapomnieć o nienaturalnych pozycjach snu i spać na wznak. Dzięki temu mięśnie rozluźniają się, a nas nie dopadnie żaden ból.

Niektórzy również polecają kłaść się na boku z nogami przy brzuchu. Jednak trzeba pamiętać o włożeniu poduszki między nogi, aby nie ugniatać jednej strony ciała. Warto również zakupić odpowiednią poduszkę, która będzie odpowiednio wspierać naszą głowę i szyję. Jeśli będzie ona dopasowana będziemy mogli pozbyć się bólu, ponieważ przez noc nasz organizm będzie się regenerował. Warto dodać, że te sposoby sprawdzą się również u osób, które nie posiadają bólów kręgosłupa i chcą ich zapobiec.

 

Inne sposoby na dbanie o kręgosłup

Wyżej opisane metody będą przydatne podczas snu. Teraz zajmijmy się dbałością o kręgosłup w innych momentach naszego życia. Przede wszystkim należy zapomnieć o dźwiganiu ciężkich toreb. Mogą one bardzo nas obciążać. Jeśli chodzi o plecaki, to warto wybrać takie, które będą odpowiednie dla naszej sylwetki. Wtedy kręgosłup będzie odciążony i mniej będzie nas boleć. Chociaż noszenie nawet najlepszego plecaka przez długi czas może źle na nas działać. Co możemy zrobić, aby zadbać o kręgosłup?

Przede wszystkim  wzmacniać mięśnie kręgosłupa. Wtedy będzie on silniejszy i mniej podatny na dolegliwości po nocy w niewygodnej pozycji itp. Ogólnie ruch jest wspaniałym sposobem na pozbycie się bólu. Jednak warto spytać lekarza, jakie ćwiczenia nam poleca. Wtedy będziemy mieć pewność, że to co robimy nam nie zaszkodzi. Należy dbać również o poprawną pozycję ciała podczas siedzenia czy chodzenia. Nie zapominajmy również o tym, że każdy ból trzeba zgłosić lekarzowi. Nasz kręgosłup jest bardzo obciążony, a im szybciej wykryjemy problem tym łatwiej będzie się go pozbyć.